"ZIPIO DRAUGAI"

zipio

Gelgaudiškio vaikų darželis „Eglutė" 2011 – 2012 mokslo metais dalyvauja tarptautinėje vaikų socialinių įgūdžių ugdymo programoje "ZIPIO DRAUGAI".

Programa parengta specialiai penkerių – septynerių metų amžiaus normaliai besivystantiems vaikams.

Mes Zipio draugai iš Zuikučių grupės

•                    Programos ,,Zipio draugai"  tikslas – suteikti vaikams įgūdžių, padėsiančių jiems lengviau įveikti sunkumus paauglystėje ir suaugus.

•                    Programa moko vaikus atpažinti savo jausmus ir kalbėti apie juos bei skatina prireikus kreiptis pagalbos. Ji išplečia vaikų sunkumų įveikimo įgūdžių įvairovę ir moko vaikus padėti kitiems.

•                    Pedagogų vaidmuo programoje ,,Zipio draugai" nepaprastai svarbus. Kiekvienas programoje dalyvaujantis pedagogas yra specialiai parengiamas šiam darbui.

•                    Programa ,,Zipio draugai" unikali tuo, kad sunkumų įveikimo įgūdžiai lavinami ikimokykliniame amžiuje, taip pat ir pirmose klasėse, kai šie vaikų įgūdžiai dar tik formuojasi.

Mūsų darželyje į „Zipio draugų" programą įsijungė „Smalsučių" grupės auklėtoja Vilija Aukštuolienė su penkiamečiais bei „Zuikučių" grupės priešmokyklinio ugdymo pedagogė Rūta Vaičaitienė su priešmokyklinukais.

Prieš pradedant įgyvendinti programą „Zipio draugai", ji buvo pristatyta tėveliams. Pateikta  išsami informacija apie tai, ko per valandėles mokysis jų vaikai. Tėvai buvo supažindinti su taisyklėmis, kuriomis vadovausis vaikai per valandėles. Paprašyta tėvų bendradarbiauti su auklėtojomis mokant vaikus įveikti sunkumus: pasikalbėti su vaikais apie tai ko išmoko per valandėles, išklausyti minčių apie naujai sužinotus dalykus, skatinti naujus įgūdžius naudoti ir namuose. Tėvai buvo užtikrinti, kad jokia asmeninė informacija apie vaiką ar šeimą nebus skelbiama ar viešai aptariama.

Informacija apie kiekvieną valandėlę (tema, tikslas), pateikiama grupės tėvų skelbimų lentoje.

„Zipio draugų" valandėlės vaikams nenuobodžios. Jos metu perskaitau pasakojimą (ar jo dalį) ir kviečiu vaikus aktyviai įsitraukti į diskusijas, vaidinimą, žaidimus ir piešimą.

Pagrindinis šių pasakojimų veikėjas Zipis yra vabaliukas, draugaujantis su dvyniais broliuku ir sesute bei jų draugais.

Pasakojimų veikėjai susiduria su mažiesiems pažįstamais dalykais: draugyste, bendravimu, vienatve, skriaudimu, priekabiavimu, patyčiomis, reagavimu į pokyčius ir netektis, situacijomis, kai reikia viskąpradėti iš naujo. Kiekvieną pasakojimą iliustruoja ryškiaspalvių piešinėlių rinkinys.

Man nepatinka kai su manimi elgiasi blogai

Šių užsiėmimų tikslas yra padėti vaikams išnagrinėti ir suprasti savo jausmus bei elgesį, išmokti naujų elgesio būdų. Čia vaikams nenurodinėjame, ką konkrečiai daryti. Nesakom jiems, kad „šis sprendimas yra geras, o anas - blogas". Vietoj to, vaikus skatiname aiškintis, mąstyti ir ieškoti gerų išeičių patiems.

Zipis padeda susirasti gerų sprendimo būdų           Mes linksmi draugeliai

24 valandėlės suskirstytos temomis: „Jausmai",„Bendravimas", „Tarpusavio santykių užmezgimas ir nutraukimas", „Konflikto sprendimas", „Pasikeitimo ir netekties išgyvenimas", „Įveikiame".

„Zipio draugų" programa moko vaikus:

•                          Atpažinti savo jausmus ir kalbėti apie juos.

•                          Aiškiai išreikšti tai, ką jie nori pasakyti.

•                          Įdėmiai klausytis.

•                          Prašyti pagalbos.

•                          Rasti draugų ir išsaugoti draugystę.

•                          Įveiktivienatvę ir atstūmimą.

•                          Atsiprašyti.

•                          Nesileisti,kad būtų priekabiaujama.

•                          Spręsti konfliktus.

•                          Išgyventi pasikeitimus ir netektis.

•                          Prisitaikyti prie naujų aplinkybių.

•                          Padėti kitiems.