BŪK SAUGUS – BŪK ATSARGUS!

Prabėgo basakojė vasarėlė, atkulniavo spalvotas rudenėlis. Prasidėjo nauji mokslo metai. Tradiciškai, kaip ir kiekvienais metais, auklėtojos su vaikais daug kalba apie tai, kaip saugiai elgtis ne tik namuose, darželyje, bet ir kaip būti saugiam gatvėje.

Vaikai turėtų žinoti ir suprasti, kas yra Kelių eismo taisyklės ir kodėl reikia jų laikytis, kokie pavojai tyko kelyje (gatvėje), kodėl kelią pereiti reikia kartu su suaugusiaisiais, kokių profesijų žmonės padeda ištikus nelaimei, kur kreiptis pagalbos ištikus nelaimei kelyje, koks yra pagalbos telefono numeris; suvokti kai kurių kelio ženklų reikšmes, suprasti Kelių eismo taisyklių sąvokas: šaligatvis, pėsčiųjų perėja, važiuojamoji kelio dalis, dvipusis eismas, sankryža, transporto priemonės. Vaikai turėtų pažinti šviesoforo signalų reikšmes; žinoti, kaip apsisaugoti nuo eismo įvykių tamsiuoju paros metu ir kodėl reikalingas atšvaitas; kaip saugiai elgtis automobilyje, viešajame transporte; kaip išvengti pavojų kelyje; kaip ir kur kreiptis pagalbos. Vaikas jau turėtų suprasti, kad saugumas priklauso nuo jo paties. Skatinamas vaiko gebėjimas vengti netinkamo elgesio kelyje (išdykauti, žaisti, eiti per kelią ne leistinoje vietoje, bėgti įvažiuojamąją kelio dalį, neatsargiai važinėtis triratuku ar dviratuku ne žaidimo aikštelėse); ugdomas jo gebėjimas pastebėti netinkamą kitų žmonių elgesį kelyje, formuojami gebėjimo saugiai elgtis kelyje pradmenys, formuojamas atsakingas požiūris į savo ir kitų saugumą kelyje. O taisykles smagiau, įdomiau mokytis, kartotis žaidžiant, piešiant, dainuojant, vaikščiojant gatvėmis.

Visą savaitę darželyje vyko renginiai. Vaikai diskutavo, kalbėjosi, klausinėjo, dalinosi savo patirtimi. Pokalbis-diskusija suteikia vaikams galimybę pasidalyti savo mintimis, nuomone tarpusavyje ir su auklėtoja, kelti klausimus bei ieškoti atsakymų. Probleminiai klausimai žadina vaikų smalsumą ir susidomėjimą, suteikia galimybę pasidalyti mintimis, skatina norą išreikšti turimą patirtį. Vyko pokalbiai „Eik šaligatviu, mažiuk, ir po ratais nepakliūk“; „Atsargiai, mašina“; „Neskubėk, ramiai žingsniuok gatve“; „Šviesoforo signalai“; „Kam reikalingas šaligatvis?“; „Dviratis ir gatvė“; „Atšvaitai – tai žiburiai, juos iš tolo pamatai“; „Mes pėstieji“; „Pavojai kelyje“; „Sankryža“; „Stabtelkim, apsižvalgykim, įsiklausykim, mašinas visas matykim“; „Mano tėtės automobilis“; „Kelio pasakojimas“; „Atšvaitai – mano draugai“; „Kelio ženklai“; „Tris kartus apsidairyk ir pavojų pamatyk“; „Kodėl vaikai patenka po automobilio ratais“; „Kaip galiu apsisaugoti“; „Saugi žaidimų vieta“; „Kaip elgtis ištikus nelaimei“ ir kitos.

Daugiau pasieksi, kai bendrausi bei bendradarbiausi. Taigi, kiekvienos grupės vaikai, kartu su savo šeimos nariais, paruošė darbelių parodas. Darželio koridorių papuošė „Zuikučių“ grupės vaikų ir tėvelių aplikuotų spalvotų automobilių galerija. Čia išsirikiavo „Smalsučių“ grupės šeimynų piešti kelio ženklai. Salėje puikuojasi įmantriausių baltų automobiliukų kolona. „Nykštukų“ grupės mažyliams juos iškirpti padėjo jų tėveliai. Parodą buvo galima lankyti kiekvieną dieną.

Žaidimas yra naujų vaikų įspūdžių, įgūdžių ir saviraiškos varomoji jėga. Tai esminė vaikų veikla, taigi, ir pagrindinis ugdymo būdas. Žaidimo metu vaikai atkuria, perkuria, interpretuoja turimą patirtį bei kaupia naujus potyrius. Atradimai, pasiekimai, vaikiškos nesėkmės padeda formuoti atsakomybės už savo ir kitų saugumą nuostatą. Viena diena buvo skirta smagiems žaidimams:

• žiūrėk, po salę zuja spalvoti automobiliai (visi vaikai burzgia ir sukioja įvairių

spalvų įvairus, kuriuos patys nusidažė),

• priešmokyklinukai pasigamino mėlynus autobusiukus ir linksmai traukdami

dainelę rieda per laukus, miškus ir kalnus,

visiems daug džiaugsmo ir teigiamų emocijų. Svarbiausia, kad nugalėjo draugystė,

• dar vaikai „mina“ dviratuką ir dainuoja dainelę apie ant kaktytės bei nosytės

pagautus kiškius, nes dviratuko vienas ratas nesisuko,

• iš kito kampo pasigirsta čiuku, čiuku, tū tū tū – pūškuojantis traukinukas žaliu

garvežiu ir kviečiantis visus draugus pasivėžinti drauge.

O kad būtų saugu, vidury salės ant vienos kojos stovi išdidus Šviesoforas ir stebi visus mirksėdamas savo švieselėmis.

Paskutinę savaitės dieną visi darželinukai išsiruošė į kelionę. Įspūdinga kolona, išsirikiavę nuo mažiausio iki didžiausio, pasipuošę šviečiančiomis liemenėmis, atšvaitais, užsidėję šviesoforo spalvų karūnomis (jos dar ir su veideliais), žingsniavo per miestelį. Tikslas – suskaičiuoti bei pereiti kiek įmanoma daugiau perėjų. Gražus reginys stebino gelgaudiškiečius. Jie džiaugėsi bei grožėjosi mandagiais, kultūringai besielgiančiais vaikais. O svarbiausia – visi laikėsi saugaus elgesio gatvėje taisyklių:

• Būk atidus, ne tik žiūrėk, bet ir matyk!
  • Būk atsargus visur – ne tik eidamas į darželį, bet ir savame kieme!
  • Tamsoj nebūk be atšvaitų!
  • Keliu ar gatve neik vienas, be suaugusiųjų!
  • Gatvėje nežaisk, o žaidžiančius perspėk – tai pavojinga!
  • Nebėk per gatvę, o eik sparčiu žingsniu!

Smagiausia buvo, kai vienas praeivis taip pasakė: – „Dar nė karto Gelgaudiškyje nebuvo tiek

šviesoforų“.

Ir svarbiausia,

KAD MŪSŲ VAIKAI AUKTŲ SVEIKI IR LINKSMI, LAIMINGI, ŽVALŪS IR GATVĖJE JAUSTŲSI SAUGŪS!

Gelgaudiškio vaikų darželio „EGLUTĖ“

priešmokyklinio ugdymo pedagogė Rūta Vaičaitienė.